Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

0
1144

Wielu Polaków pracowało sezonowo lub na stałe w Holandii. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że może otrzymać zwrot podatku z Holandii. Uzyskanie tego świadczenia nie jest natomiast szczególnie skomplikowane. Jak zrobić to szybko i skutecznie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy można odzyskać podatek z Holandii?

Zwrot podatku z Holandii możliwy jest w ciągu 5 lat od uzyskania przychodu. Oznacza to, że w 2021 roku wciąż można otrzymać zwrot z 2016 roku. Wystarczy do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek we właściwym, holenderskim urzędzie skarbowym. Kwota zwrotu musi przy tym być wyższa niż 14 euro. Taki zwrot podatku mogą uzyskać wszystkie osoby, które legalnie pracowały w Holandii oraz złożyły stosowne zeznanie podatkowe. Złożenie tego zeznania jest obowiązkowe. Niedopełnienie ustawowego obowiązku wiąże się natomiast z dotkliwymi karami administracyjnymi. W skrajnych przypadkach sprawa może nawet zakończyć się w holenderskim sądzie i zakończyć wysoką grzywną. Zanim pomyślimy zatem o zwrocie podatku z Holandii należy zatem zweryfikować, czy poprawnie złożyliśmy zeznanie podatkowe. Dla osób zameldowanych w Holandii ostateczny termin złożenia deklaracji to 1 maja roku podatkowego następującego po tym, w którym uzyskano przychód. Z kolei osoby niezameldowane w Holandii mają na to czas do 1 lipca.

Ile można zyskać?

Niekiedy zwrot podatku z Holandii obejmuje naprawdę wysoką kwotę. Nie jest to już jednak tak wysokie świadczenie, jak przed 2013 rokiem. Wówczas bowiem zmieniły się przepisy dla osób niezameldowanych w Holandii. Ulga, dzięki której otrzymywały one wysoki zwrot podatku, była bowiem wyższa. Dzisiaj oblicza się ją proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Więcej zyskują zatem ci, którzy przepracowali w Holandii co najmniej kilka lat, a nie przyjechali na sezonowe prace. Na pocieszenie jednak w 2016 wprowadzono kolejne istotne zmiany przepisów, które umożliwiły osobom niezameldowanym w Holandii ubieganie się o status podatnika kwalifikującego się do ulgi. Dzięki temu kwota zwrotu podatku dla wielu osób znów wzrosła. Aby zyskać status podatnika kwalifikującego się do ulgi dochody z Holandii nie mogą stanowić mniej niż 90% wszystkich dochodów.

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Aby otrzymać zwrot podatku z Holandii należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go we właściwym, holenderskim urzędzie skarbowym. Do podania trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, w tym kartę podatkową Jaaropgaaf, którą powinien posiadać pracodawca, kopię dowodu osobistego lub paszportu, zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego, a także potwierdzenie rachunku bankowego. Holenderskie urzędy skarbowe najczęściej rozpatrują wnioski w terminie od 3 do 6 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here