Kiedy jest dobry czas na ankietę wśród pracowników? 4 zasady

0
2353

Niezależnie od tego, czego dotyczy ankieta dla pracowników, którą chcesz przeprowadzić, jeśli wybierzesz nieodpowiedni czas, by poprosić pracowników o jej wypełnienie, to albo nie uzyskasz rzetelnych wyników, albo zniechęcisz ich do ankiet i w przyszłości nie zechcą już odpowiadać na twoje pytania. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, wybierając czas na przeprowadzenie badania ankietowego.

Niezależnie od tego, czego dotyczy ankieta dla pracowników, którą chcesz przeprowadzić, jeśli wybierzesz nieodpowiedni czas, by poprosić pracowników o jej wypełnienie, to albo nie uzyskasz rzetelnych wyników, albo zniechęcisz ich do ankiet i w przyszłości nie zechcą już odpowiadać na twoje pytania. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, wybierając czas na przeprowadzenie badania ankietowego.

Zrób ankietę wtedy, kiedy pracownicy nie są obciążeni pracą

Nie ma nic gorszego niż chcący czegoś pracownik działu HR, kiedy pracownika goni termin. Interesy jego zespołu i własne działania zawsze będą dla niego bardziej istotne, niż badanie satysfakcji czy innego typu ankieta, która zabiera mu czas.

Planując badanie, weź pod uwagę obciążenie pracowników pracą. I to nie tylko na poziomie ogólnym (całej firmy), ale pojedynczych działów, w których natężenie pracy może być różne. Idealnym rozwiązaniem jest wybór takiego systemu do przeprowadzania ankiet, który pozwala na elastyczne zarządzanie czasem przeprowadzania badania.

„W naszym systemie wprowadziliśmy możliwość udostępniania ankiet w zależności od wielu kryteriów – ankieta może być dostępna dla pracowników różnych działów, określonych stanowisk, oddziałów, spółek. Kryteria można ze sobą łączyć. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dopasowanie treści badania do potrzeb różnych grup pracowników, ale również każda ankieta dla pracowników może być dostępna osób z różnych działów czy specjalizacji, w różnym czasie.” – wyjaśnia Mirosław Nowoszewski, Head of Product z tomHRM.com.

Zrób ankietę w odpowiednim momencie cyklu życia pracownika

Ankieta satysfakcji z pracy przeprowadzana po miesiącu od zatrudnienia pracownika? Ankieta dotycząca efektywności onboardingu wykonywana po 6 miesiącach? Takie badania nie mają większego sensu. Świeżo upieczony pracownik nie jest w stanie należycie ocenić wszystkich obszarów (tak naprawdę nie będzie oceniał firmy, tylko onboarding), a pracownik będący w firmie od pół roku nie pamięta już tego, jak czuł się w pierwszym tygodniu pracy (za to na ocenę wpłynie jego aktualne samopoczucie).

Zrób ankietę wtedy, kiedy HR ma przestrzeń na analizę wyników

Pracownik poganiany przez dział HR wypełnia ankietę, a potem o badaniu słuch na długie miesiące zanika. De facto pracownik albo nie dowiaduje się, co z ankiety wynikło, albo kiedy wreszcie widzi jej rezultaty, nie pamięta już, że taką ankietę wypełniał.

Tak dzieje się wtedy, kiedy nie zaplanowano wystarczająco dużo czasu i przestrzeni na analizę wyników i wyciągnięcie wniosków z badania. Aby w przyszłości pracownik chciał po raz kolejny zrobić ankietę, musi mieć poczucie, że to, że ją wypełnił, do czegoś się przydało – np. firma przedstawiła wnioski i związane z nimi propozycję zmian.

Zrób ankietę wtedy, kiedy masz budżet na zmiany

Dział HR przeprowadził ankietę satysfakcji, z której wynika, że pracownicy nie są zadowoleni z biura. Jest ciasno, brudno i wszyscy marzą o ekspresie. Dział HR informuje pracowników o tym, że wie, o problemach, ale nie ma budżetu na ekspres. Może kiedyś, jak sytuacja firmy będzie lepsza…

Jeśli nie masz przestrzeni (czasowej, finansowej) na wprowadzenie zmian, nie pytaj pracowników o to, co im przeszkadza. Poczują się zauważeni, ale stracą nadzieję na to, że ich sytuacja się poprawi.

Wybór odpowiedniego momentu na przeprowadzenie ankiety wśród pracowników jest kluczowy dla uzyskania wiarygodnych wyników i zbudowania wiarygodności pracodawcy. Już jedno potknięcie w tym zakresie może sprawić, że pracownicy zaczną odpowiadać nieszczerze lub w ogóle nie będą chcieli wypełniać żadnych ankiet. Zatem zaplanuj ją dobrze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here