Nowa Zelandia

Nowa Zelandia jest wyspiarskim państwem, położonym na południowo-zachodnim Pacyfiku. Składa się ona z dwóch głównych wysp, którymi są: Wyspa Północna i Wyspa Południowa. Oprócz tego w skład państwa wchodzi jeszcze kilka mniejszych wysp.

Co warto wiedzieć przed wyprawą do Nowej Zelandii?

  • Dojazd – największe miasta Nowej Zelandii posiadają lotniska. Do tego państwa można dolecieć z wielu portów lotniczych na świecie (Londyn, Tokio, Buenos Ares, itd)
  • Najlepsza pora – Nowa Zelandia najkorzystniejsza dla turystów jest pomiędzy grudniem a marcem.
  • Wiza – potrzebna jest tylko w przypadkach, gdy pobyt będzie trwał ponad 3 miesiące. Krótsze wizyty w tym państwie mogą odbywać się bez wiz.
  • Bagaż – powinien zawierać zarówno lekkie i przewiewne, jak i nieco cieplejsze ubrania. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, a także krem z filtrem UV.
  • Podróżowanie po kraju – przede wszystkim odbywa się za pośrednictwem połączeń lotniczych. Skorzystać można także z promów, pociągów, jak i autobusów.
  • Bezpieczeństwo – przestępczość w tym kraju jest bardzo niska. Zdarzają się tam jednak trzęsienia ziemi oraz erupcje wulkanów.
  • Kuchnia – tradycyjnymi nowozelandzkimi potrawami są paje oraz hangi. Te pierwsze to pierogi z mięsnym farszem natomiast hangi przygotowuje się w specjalnych kopczykach przysypywanych ziemią. W jego skład wchodzi mięso takie jak wołowina, baraniny oraz kurczak, a także warzywa.
  • Pamiątki – są nimi przede wszystkim wyroby z gliny oraz wełny. Warte uwagi są również produkty pochodzące z rzemiosła maoryjskiego.
  • Sport – w Nowej Zelandii można uprawiać surfing, rafting, nurkować, pływać kajakami oraz wędkować. Zimą bez problemu można wybrać się na snowboard. Bez problemu można także skorzystać z wielu szlaków rowerowych. W kraju dużą popularnością cieszą się rugby, a także krykiet.

Jakie atrakcje można spotkać w Nowej Zelandii?

Piha Beach

Jest to niezwykłe miejsce, w którym można spotkać czarne plaże. Znaleźć je można w miejscu zlokalizowanym około 40 kilometrów od miasta Auckland. Lokalizacja ta jest bardzo popularna wśród turystów, chcących zrobić sobie oryginalne zdjęcie, a także wśród fanów surfingu. Wypoczynek w tym miejscu wspomaga dodatkowo świeża i przyjemna morska bryza.

Waimangu – wulkaniczne wzgórza

Na świecie jest stosunkowo niewiele miejsc, gdzie można obserwować geotermalną działalność matki natury. Jedna z takich lokalizacji znajduje się w pobliżu miasteczka Rotorua. W miejscu tym można ujrzeć parujące jeziora, usłyszeć bulgocące błoto, a także poczuć wszechobecny tam zapach siarki. Miejsce to jest iście magiczne!

Park Narodowy Tongariro

Wszystkie wycieczki do Nowej Zelandii w swoim planie powinny uwzględnić to miejsce. Jest to bowiem najpopularniejszy pieszy szlak znajdujący się na Wyspie Północnej. Znajdująca się tam góra Ngauruhoe była inspiracją dla Petera Jacksona, który umieścił ją w serii „Władca Pierścienia” jako Górę Przeznaczenia.

Marlborough Sounds

Fiordy Marlborough obfitują w ogromne stada delfinów. Podczas płynięcia nimi statkiem można zaobserwować życie tych morskich ssaków. Całość może sprawić naprawdę wielkie wrażenie i zapewnić niezapomniane przeżycia.

Wyspa Południowa – zachodnie wybrzeże

W szczególności mamy na myśli miejsca w pobliżu lodowców Franz Josef oraz Fox. Obok nich znajdują się co ciekawe…plaże! Na ich obszarach bardzo często można ujrzeć foki.

Miasteczko Wanaka

A dokładniej to okolice tego miasteczka. Miejsca te są niezwykle bogate w szlaki zarówno rowerowe, jak i te piesze. Szlakami można dotrzeć w wiele urokliwych miejsc w tym na górę MT. Roy. Z wierzchołka tej góry rozpościera się przepiękny widok (według niektórych uznawany za najpiękniejszy w całej Nowe Zelandii).

Miasteczko Arrowtown

Tutaj podobnie jak w poprzednim punkcie dokładniej chodzi o okolice miasteczka. Całe to miejsce posiada przepiękne sielskie klimaty. W dodatku słynie także z winnicy.

Milford Sound – droga dojazdu

Sam fiord jest niezwykle urokliwym miejscem jednak i droga do niego prowadząca ma swoje piękno. Wybierające się do fiordów Milford Sound można ujrzeć jeziora o krystalicznej czystości, wiele wodospadów, niezwykłe skalne zbocza, a także ośnieżone szczyty pobliskich gór.

Milford Sound

Podczas wycieczki do Nowej Zelandii po prostu nie wolno zapomnieć o największej atrakcji turystycznej tego kraju. Niewątpliwie jest nim Milford Sound. Po okolicznych fiordach można przepłynąć turystycznymi statkami. Masa niezapomnianych widoków jest tam gwarantowana!

Góra Cooka

Najwyższy szczyt w Nowej Zelandii wynosi dokładnie 3724 m.n.p.m. Obfituje w wiele zróżnicowanych tras trekkingowych. Spacerując po tych obszarach, można podziwiać jeziora oraz lodowce.

Nowa Zelandia do kraj, który z pewnością warto odwiedzić. Kraina gór, lodowców, a także krystalicznych jezior jest idealna dla wszystkich osób chcących zarówno pospacerować po górskich wzniesieniach, jak i spędzać czas nad wodą. Państwo to z pewnością przypadnie do gustu fanom sportów wodnych takich jak surfing, rafting, nurkowanie czy też kajakarstwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here