Praca w Ameryce

Wiele tysięcy Polaków szuka każdego dnia zatrudnienia. Nie każdy jest w stanie zadowolić się pracą w naszym kraju i jesteśmy zainteresowani wszelakim wyjazdem. Do większości państw Europy możemy na całe szczęście wjechać już bez żadnych przeszkód, gdyż należymy do unii europejskiej i strefy shengen. Niestety wciąż pozostaje kilka krajów na świecie, które nie wpuszczają nas od razu i w których to musimy spełnić kilka zasad. Jednym z takich państw jest nasz sojusznik, czyli Stany Zjednoczone. No i właśnie, czy to na pewno nasz sojusznik, skoro tylko my pomagamy im na każdym kroku, a oni nie potrafią od wielu lat znieść dla nad wiz?

Sam uwielbiam USA i jestem zakochany w klimacie tego kraju, ale martwi mnie fakt, że sytuacja z wizami nie zmienia się w żadnym stopniu od kilkudziesięciu lat. Już wtedy, kiedy prezydentem był pan Bush, pojawiały się pierwsze obietnice, że Polacy będą mogli przyjeżdżać do Stanów bez większych problemów i nie będą musieli za to płacić dodatkowych pieniędzy. Niestety w dalszym ciągu musimy wydać około 700 złotych i stracić co najmniej dwa dni, w które to będziemy musieli wyrobić, a potem odebrać gotową już wizę. Nie jest dużym problemem samo dostanie jej, więc tutaj nie musimy się niczym bardzo obawiać.

Jeśli tylko byliśmy w przeszłości osobą zupełnie niekaralną, to nie będzie żadnych przeszkód, byśmy mogli się udać do Stanów na wycieczkę, czy odwiedzić rodzinę. Problem pojawi się wtedy, gdy w naszych dokumentach jest jakaś rysa i mamy coś na sumieniu. Wtedy niestety nie mamy praktycznie żadnych szans na to, by udać się za ocean i odwiedzić miejsca, o których marzymy od dawna. Amerykanie zwracają bowiem ogromną uwagę na to, jakie papiery posiada każda osoba wjeżdżająca na ich terytorium. Mają i tak bardzo duży problem z Meksykanami, którzy wręcz szturmują ich kraj i starają się codziennie przekraczać nielegalnie ich granice.

Na szczęście budżet USA jest ogromny i mogą sobie pozwolić na ogromne siły policji i innych służb mundurowych, których na granicach tego kraju można spotkać bardzo dużo. Meksykanie jednak i tak forsują granice i w jednej z książek czytałem, że praca w USA jest dla nich tak ważna, że dostanie się poza granice Meksyku traktują jak świętość. W jednym z artykułów było napisane nawet, że budują specjalne wyrzutnie, dzięki którym dostają się na teren stanu Arizona drogą powietrzną. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, jak muszą wyglądać takie wyrzutnie i jakim cudem udaje im się przeżyć takie niesamowite wyczyny.

Prawdopodobnie na tym mechanizmie jest też miejsce na swego rodzaju spadochron i dlatego są w stanie dostać się za granicę poprzez powietrze, nie tracąc przy tym życia. Jak więc widać pomysłowość Meksykanów jest dużo większa niż choćby nas Polaków. Chociaż ciężko stwierdzić jak wyglądałaby ta kwestia, gdybyśmy to my graniczyli z Meksykiem i sami musieli kombinować jak dostać się na ich teren. Mimo tego, że wciąż musimy posiadać wizę, która uprawnia nas do wyjazdu do USA, w stanach jest wiele milionów Polaków i radzimy sobie tam jako społeczność bardzo dobrze. Amerykanie nie mają z nami większych problemów, gdyż na tle innych nacji i mniejszości narodowych, zachowujemy się na emigracji wzorowo i tworzymy spokojną społeczność.

W samym Chicago mieszka nas podobno kilka milionów i jest to miasto, w którym jest nas tam najwięcej. Kolejnymi metropoliami są między innymi Nowy Jork, czy kilka miast na Florydzie. Mam też kilka znajomych, którzy wyjechali tam w poszukiwaniu pracy i udało im się osiedlić w Californii. Jest to piękny stan, który został jednak ostatnio w dużej części spustoszony przez masowe pożary. Wiele tysięcy osób straciło dach nad głową i pozostało bez niego do dziś. Rząd tego wielkiego kraju stara się znaleźć dla tych tysięcy ludzi mieszkanie i pracę, by mogli odrobić mozolnie to, co stracili. Żadne ubezpieczenie nie zwróci im bowiem wszystkich poniesionych kosztów i muszą przeżywać ogromną gorycz porażki. Niestety z naturą nie jesteśmy w stanie wygrać i bardzo często niszczy nam ona dobytek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here