Projektowanie przemysłowego oświetlenia

Projektowanie przemysłowego oświetlenia wymaga umiejętności szerokiego widzenia. Istotą zadania jest bowiem montaż w obiekcie najbardziej efektywnego źródła światła, które obok perfekcyjnej widoczności generować będzie oszczędności i cechować się będzie niskim poziomem awaryjności. Sprawdź, jakie oświetlenie spisuje się najlepiej według określonych kryteriów i wybierz lampy najpełniej odpowiadające na Twoje oczekiwania.

Oświetlenie a wysokość obiektu

Wpływ wysokości obiektu na oświetlenie ma znaczenie zwłaszcza podczas podczas wyboru lamp o najmniejszej awaryjności. Konieczność wymiany lampy na dużej wysokości wiąże się często ze wstrzymaniem pracy ludzi, by zapewnić im bezpieczeństwo. Tym samym dla właścicieli dużych obiektów ważna będzie żywotność źródła światła, czyli szacowana liczba godzin, jaką będzie ono w stanie przepracować bez wystąpienia usterki. Najdłuższą żywotnością cechują się zwłaszcza żarówki LED oraz świetlówki, które są w stanie przepracować nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin bez wystąpienia awarii. Mniejszą skuteczność w tym zakresie wykazują lampy metalohalogenkowe o słabej wydajności i względnie krótkim czasie pracy.

Co, gdy lampy muszą działać bez przerwy?

Dużym wyzwaniem jest również wybranie oświetlenia dla obiektów, w których zmianowa praca wymaga nieustannego działania lamp. Wówczas ważne będzie generowanie oszczędności dla firmy, uzyskane dzięki maksymalizacji wytworzonego światła z jednego pobranego wata energii elektrycznej. Najlepszy współczynnik wyprodukowanego światła do pobranej energii ponownie wykazują żarówki LED, z kolei świetlówki musiały ustąpić miejsca lampom metalohalogenkowym. Co ciekawe, kryterium idealnie pokazuje również dlaczego powszechne niegdyś jarzeniówki nie są dłużej stosowane do oświetlenia przemysłowego – przy nieustannym działaniu charakteryzują się jedną z najniższych skuteczności wśród lamp.

Oprawy oświetleniowe, czyli nieodłączna część lamp przemysłowych

Również wybór oprawy oświetleniowej ma duże znaczenie dla lamp przemysłowych. Wysokie pomieszczenia wymagają bowiem montażu opraw z dodatkowymi odbłyśnikami, z kolei niskie hale produkcyjne powinny być wyposażone w ich matowe odpowiedniki. Dzięki montażowi odbłyśników w oprawach świetlnych w dużych halach produkcyjnych udaje się ograniczyć ilość źródeł światła niezbędnych do oświetlenia danego pomieszczenia. Co za tym idzie – obiekt generuje oszczędności. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że sam zakup opraw z odbłyśnikami jest zazwyczaj droższy, niż modeli bez tego typu dodatków.

Wielu projektantów oświetlenia przemysłowego wskazuje, że to oświetlenie LED zasługuje na uwagę właścicieli obiektów. Względnie niska awaryjność tego typu lamp oraz ich barwa i skupienie światła dają komfortowe warunki do pracy, przy jednoczesnym generowaniu oszczędności. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by hala produkcyjna, bądź magazyn oświetlane były innego typu lampami. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu https://oferta.tech-poznan.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here