Studia - jakie wybrać?

Wybór kierunku studiów jest jednym z najpoważniejszych wyborów w życiu osoby, która pragnie studiować. I chociaż może się zawsze wiele zmienić, to jednak bardzo często studia decydują o przyszłości zawodowej absolwenta. Zatem ważne jest, aby była to odpowiedzialnie podjęta decyzja.

Jak wybrać kierunek studiów?
Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na swoje zainteresowania i pasje. To one powinny mieć decydujące znaczenie podczas podejmowania decyzji o studiach. Zawód wykonywany z zaangażowaniem potrafi sprawiać prawdziwą życiową radość. Ponadto wtedy zawsze znajdzie się okazja do rozwoju swoich zainteresowań, a w związku z tym życie stanie się niezwykle satysfakcjonujące. Natomiast, chociaż przeróżne statystyki modnych kierunków są pomocne, to nie należy się na nich opierać. Może się przecież okazać, że nie posiadamy odpowiednich predyspozycji do wykonywania danego zawodu. W związku z tym możemy się męczyć i czuć wewnętrzny niepokój. Nieodpowiedni wybór zawsze można zmienić. Jednak, po co tracić czas? Najlepiej od razu zastanowić się nad podjęciem prawidłowej decyzji. Pomocne mogą okazać się wszelkie testy psychologiczne, które wskażą na predyspozycje, jakie posiadamy oraz określą nasz profil osobowości. Zazwyczaj w takich testach jest również lista zawodów, które dana osoba może wykonywać. Testy mogą stanowić inspirację, lecz nie będą miały decydującego znaczenia. Należy wsłuchać się w głos własnego serca i wybrać kierunek zgodny ze swoim wnętrzem.

Studia dzienne czy zaoczne?
Kolejną poważną decyzją jest wybór trybu studiów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i w dużej mierze to od sytuacji danej osoby zależy, jaka decyzje podejmie. Zajęcia na studiach dziennych na pewno są rozłożone w sposób bardziej przystępny dla umysłu, który wchłania stopniowo wiedzę przez cały tydzień. Ponadto codzienne kontakty z innymi studentami sprawiają, że na takich studiach dużo bardziej rośnie towarzyskie życie. Zawieranie kontaktów z osobami o tych samych zainteresowaniach z pewnością może stanowić fantastyczną współpracę w przyszłości. Może być to również niezapomniany okres zabawy i imprez, o których tak wiele się opowiada. Dla wielu osób studia dzienne stanowią również pierwszy okres w życiu bez kontroli rodzicielskiej. Pobyt w akademiku lub zamieszkanie w innym mieście jest, zatem wejściem w dorosłość i odpowiedzialność. Takie wydarzenie wiąże się również z dodatkowymi kosztami za wyżywienie, wynajem mieszkania lub akademika. Niestety najczęściej tymi kosztami obarczeni są rodzice. Chyba, że student znajdzie sobie dodatkową pracę. Jednak przy takim trybie studiów może być to trudne połączenia, głównie ze względu na czas. Sytuacja zmienia się w momencie wyboru studiów zaocznych, które również posiadają wiele plusów. Możliwe, że życie towarzyskie nie jest tak obfite jak podczas studiów dziennych, jednak mogą być bardziej rozwojowe życiowo. Zazwyczaj student zaoczny pracuje. Dzięki temu już wcześniej może zarabiać na własne utrzymanie oraz uczyć się odpowiedzialności. Znakomicie sytuacja wygląda, jeżeli praca związana jest z kierunkiem studiów. Zawód jak najwcześniej rozpoczęty daje wspaniałe widoki na przyszłość. Mogą być dużo mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Ponad to większość pracodawców zawsze chciałaby zatrudniać doświadczone osoby. A takich na rynku obecnie jest niewielka ilość. Dlatego też, studenci zaoczni mogą mieć większe możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy.

Jak widzimy chęć studiowania wymaga wielu przemyśleń oraz podjęcia kilku decyzji. Każda z nim posiada swoje plusy i minusy, które mogą zaważyć na wyborze. Zastanowienie się nad własnym życiem, swoimi zdolnościami oraz przyszłością może być kluczowym elementem. Wizja swojej przyszłości to moment, w którym widzimy siebie w danym zawodzie w przyszłości lub nie. Pomocne może okazać się zrobienie listy przemawiającej za lub przeciwko danemu kierunkowi. Dokładnie to samo dotyczy trybu studiów. Okres studencki może być pięknym czasem, podczas którego zdobywamy nową wiedzę oraz poznajemy inne fantastyczne osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here