Własna działalność - za i przeciw

Przyszło mi do głowy, że prowadzenie własnej działalności to styl życia i specyficzny charakter. Wiele osób wyobraża sobie pracę na swoim jako bycie szefem. Prezesem, który nic nie robi tylko wydaje polecenia i sprawdza dochody na koncie. Nic bardziej mylnego. Własna działalność to ciężka harówka. Nawet nie praca. Tylko harówka od rana do wieczora. Mówię to wszystko na podstawie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu firmy. Czasem zastanawiam się czy gdybym
znała realia prowadzenia własnej firmy zdecydowała bym, się na to? Powiem wam, że nie wiem. Na pewno dwa razy bym się zastanowiła.
Własna działalność to praca cały czas. Przez pierwsze dwa lata pracowałam ciągle. Byłam gotowa spotykać się z klientami w soboty, niedziele, rano i wieczorem. Jaki był efekt? Byłam wiecznie zmęczona. Potem było już tylko gorzej. Dopadło mnie wypalenie zawodowe. Praca nie sprawiała mi żadnej radości, mimo iż prowadzona działalność powstała z pasji do zawodu. Wszystko minęło. Nie miałam ochoty pracować. Nie chciało mi się spotykać z klientami.
Na szczęście po dwóch latach ogarnęłam się. Zaczęłam zastanawiać się, czy chcę by tak wyglądało moje życie. Doszłam do wniosku, że własna działalność to nie kara za grzechy. Nie dożywocie. Postanowiłam, że praca będzie mi sprawiała radość albo zamykam interes.
Dałam sobie pól roku na wprowadzenie zmian. Nie było łatwo, gdyż tak najbardziej największym wrogiem dla siebie byłam ja sama. Musiałam się nauczyć, że muszę mieć też czas dla siebie. Własna działalność przysłoniła mi życie. Nie spotykałam się ze znajomymi. Nie chodziłam na fitness. Nie czytałam książek. Nie wychodziłam nigdzie z mężem. Na nic nie miałam czasu. Własna działalność zajmowała mnie w stu procentach. Zmiana tych nawyków była nie lada wyzwaniem. Musiałam nauczyć się odmawiać klientom. Wiecie jaki to trudne? Powiedzieć klientowi, że nie mogę się z nim spotkać. To ogromne wyzwanie. Kosztowało nie to bardzo dużo wysiłku, ale nauczyłam się odmawiać. Nauczyłam się, że jeżeli klientowi zależy na ofercie ode mnie musi być elastyczny. Musimy spotkać się w pól drogi. Nie może być tak, że tylko ja się dostosowuję.
Finał tych zmian był taki, że zrezygnowałam ze współpracy z częścią klientów. Efekt był taki, że wbrew pozorom, zaczęłam lepiej zarabiać. Zapytacie dlaczego tak się stało? Zaczęłam pracować tylko z tymi klientami, którzy chcieli pracować ze mną. Zmniejszenie mojej elastyczności doprowadziło do wykruszenia się klientów niezdecydowanych. Dzięki temu zyskałam więcej czasu dla siebie. Odrzucając niezdecydowanych klientów zyskałam też czas dla osób, które wiedziały czego chcą. Takimi klientami mogłam zająć się z pełnym poświęceniem. I to dał konkretne wyniki.
Czego nauczyły mnie lata prowadzenia firmy? Własna działalność to wyzwanie, ciężka praca, ale i niesamowita satysfakcja. Teraz już wiem, że nie jestem typem pracownika. Lubię wolność, którą daje własna działalność. Jesteś w stu procentach odpowiedzialna za siebie. Zarabiasz jest to twoja zasługa. Zawdzięczasz to tylko i wyłącznie sobie. Nikomu innemu. Nie zarabiasz jest to twoja wina. Nie rynku, nie koniunktury, kryzysu i wszystkich świętych. Twoja. I tylko twoja. Świadomość kierowania swoim życiem jest wspaniała. Oczywiście pod warunkiem, że umiesz docenić to, co robisz jaki i przyznać się do tego, czego nie robisz, a powinnaś.
Chcąc prowadzić własną działalność musisz mieć pewne określone cechy charakteru. Musisz umieć się samem motywować do pracy. Nie możesz pozwalać sobie na odpuszczanie. To nie jest łatwe. Nikt cię nie będzie mobilizował. Musisz znaleźć w sobie mobilizację wewnętrzną. Trudne. Czasami naprawdę już nie masz ochoty na walkę o własny biznes. Masz ochotę to rzucić i iść na etat. Odbębnić osiem godzin i iść do domu. Jeśli zwalczysz to w sobie. Wytrwasz. Osiągniesz wolność decydowania o sobie. Niesamowite wyzwanie. Niesamowita frajda i niesamowita satysfakcja. Nie każdy sobie z tym poradzi. I nie każdy musi sobie z tym poradzi. Nie wszyscy są stworzeni do tego, by mieć własną działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here