Każdy, kto, choć odrobinę orientuje się w specyfice funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych wie, jak ważnym elementem jest dla nich magazyn. Choć dotyczy to nie tylko firm opartych o własne produkty, to właśnie w nich najlepiej widać rolę magazynu, do którego trafia gotowy towar opuszczający linię produkcyjną. To w magazynie wszystko, co wyprodukujemy czeka na dalsze działania w ramach ustalonego procesu logistycznego. Wiedząc, jak ważne jest zapewnienie towarom odpowiedniej przestrzeni magazynowej, odpowiedzmy sobie na pytanie, co robić, gdy firma rozrośnie się na tyle, że dotychczasowy magazyn przestanie wystarczać. Zająć się rozbudową, czy może postawić na magazyny w Warszawie do wynajęcia? Sprawdźmy plusy i minusy obu rozwiązań!
Dlaczego własne, nie zawsze jest lepsze?
Myśląc właściwie o dowolnej nieruchomości czy sprzęcie, większość z nas na pytanie, co lepsze – własne czy wynajęte, wybierze opcję numer jeden. Prawda jest jednak taka, że wraz z postępem i zmianami na rynku, obserwujemy rozrost i ewolucje usług wynajmu, także w sektorze magazynów, który sprawia, że to opcja wynajmu staje się w wielu przypadkach tą bardziej opłacalną.
Własne zaplecze magazynowe to z reguły dobra inwestycja, ale, aby skorzystać z własnego magazynu, trzeba go najpierw wybudować, co nie jest już takie proste. Pomijając już wszelkie formalności i pozyskanie gruntu pod tego typu budynek, zostaniemy z ogromnym kosztem, bez którego pokrycia nie zbudujemy własnego magazynu. Warto zwrócić uwagę również na to, że faktyczny koszt budowy magazynu to jedno, a z drugiej strony musimy liczyć się też z organizacją i czasem, który pochłonie realizacja takiego przedsięwzięcia. Duże magazyny w Warszawie do wynajęcia są dostępne niemalże od ręki, dlaczego by więc nie skorzystać z takiej możliwości?
Zalety wynajmu magazynu
Wiemy już, że budowa magazynu to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Jak prezentują się alternatywy? Co mogą zaproponować nam gotowe do wynajęcia magazyny w Warszawie? To proste, przede wszystkim szybki dostęp do już istniejącej i w pełni wyposażonej przestrzeni magazynowej. Bez względu na to, czy będziemy szukać magazynu wyposażonego w chłodnie pod przechowywanie spożywcze, czy wyspecjalizowanej w magazynowaniu wysokiego składowania hali – w samej Warszawie, jak i okolicach znajdziemy atrakcyjne oferty. Decydując się na wynajem, otrzymujemy rozwiązanie szybko, za znacznie mniejsze pieniądze niż te potrzebne do wybudowania własnego magazynu, a dodatkowo nie musimy przywiązywać się do lokalizacji. W razie potrzeby możemy przeprowadzić migrację do innego magazynu, bez konieczności sprzedaży uprzedniego obiektu.