Jak dopracować system napędowy i sterowniczy w Twojej firmie

Praca dużej firmy, czy zakładu produkcyjnego opiera się na wielu działających w różny sposób urządzeniach elektrycznych. Każde z nich ma inne parametry, a co za tym idzie, także inne wymagania dotyczące zasilania. W takich przypadkach konieczne jest zatem uporządkowanie systemu napędowego i sterowniczego urządzeń w firmie.

Skrzynki sterownicze

Opisywane uporządkowanie urządzeń w zakresie dostępu do prądu i stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta jest podstawą nie tylko do ich prawidłowego funkcjonowania, ale też bezpieczeństwa użytkowników. Podstawowym narzędziem, którego używa się w tym zakresie, są metalowe skrzynki sterownicze. Poszczególne obwody elektryczne można przy ich pomocy połączyć, rozłączyć, a także rozdzielić. Aparatura elektryczna danego miejsca jest też w ten sposób odpowiednio zabezpieczona zarówno przed czynnikami mechanicznymi, jak też dostępem do niej przez niepowołane do tego osoby. 

Hamulce elektryczne

Kolejnym wyposażeniem niezbędnym do praktycznej i bezpiecznej pracy w firmie są hamulce elektryczne. Urządzenia te sterują hamowaniem prądem stałym. Pozwalają np. na zatrzymanie urządzenia w określonym położeniu. Stosowane są w pompach, piłach, przenośnikach, podnośnikach, a także windach, więc nie będąc tego świadomymi, korzystamy z nich bardzo często, np. podczas wyjścia do centrum handlowego.

Softstart

Softstart do silnika jest mechanizmem, który ogranicza udar prądowy w momencie włączenia urządzenia elektrycznego. Krótko mówiąc, zabezpiecza on przed przeciążeniem sieci, co wiązałoby się nie tylko ze stratą czasową podczas procesów produkcyjnych, a także niebezpieczeństwem dla pracowników. Softstarty nazywane są układami łagodnego rozruchu i zatrzymania. Wykorzystuje się je do urządzeń o dużej mocy, np. silników elektrycznych i zasilaczy, stąd duże zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania w profesjonalnych firmach przemysłowych i produkcyjnych. 

Przepisy bezpieczeństwa

Aby praca w danym miejscu była bezpieczna, nie wystarczy jakikolwiek system napędowy i sterowniczy. Należy postawić jeszcze na jakość wszystkich zastosowanych komponentów. W grę wchodzi przecież zdrowie i życie osób obsługujących wszystkie urządzenia. Wszystkie urządzenia elektryczne i ich użytkowanie obwarowane są normami i przepisami, do których muszą być dostosowane i których należy przestrzegać. Konieczne jest zatem wybranie sprzętu wysokiej jakości, spełniającego wszystkie normy i gwarantującego bezpieczeństwo.

Dla osób poszukujących informacji na temat systemów napędowych i sterowniczych, więcej porad i wysokiej jakości produkty zostało przygotowanych na stronie internetowej Archimedes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here